Vege Smak

Rekin – antybohater “Szczęk” Spielberga czy niezbędny organizm morskiego ekosystemu?

Hollywoodzkie produkcje nauczyły nas bać się rekinów, jednak sam Spielberg, autor głośnej produkcji “Szczęki” z 1975 roku, przyznał, że żałuje negatywnego wpływu filmu na światową populację rekinów. 

Rekin

Jakie rekiny są naprawdę? Co rekin to osobowość. Jedne wiodą życie samotników, inne wykształcają silne społeczne więzi. Jak wykazały badania – niektóre osobniki szarego rekina rafowego potrafiły spotykać się rokrocznie, w tym samym miejscu, ze swoim rekinim partnerem. Więcej – jeden z badaczy nawiązał trwałą relację z 15-metrowym tygrysim rekinem, który pamiętał go nawet po ponad rocznej przerwie. 

 

Co jednak ważniejsze – rekiny są niezastąpionym elementem morskiego środowiska. Bez tych istot utrzymanie zrównawożonego ekosystemu nie byłoby możliwe. Jeśli zabraknie rekinów, inne organizmy będą mogły nieograniczenie się rozmnażać. Już teraz rafy kolarowe są zagrożone w wyniku przerostu glonów. Takowych mogłbyby pozbyć się wszystkożerne rekiny. Rekin utrzymuje bioróżnorodność i jest czyścicielem oceanu!

Rekiny

Dlaczego to ważne? Ludzie panicznie boją się rekinów. Po premierze “Szczęk” polowania na te istoty nieproporcjonalnie wzrosły. Badania wykazują, że między 1970 a 2018 populacja rekinów spadła nawet o 71%, a wyniki i tak mogą być zaniżone. Na ziemi żyje 500 gatunków rekina. Dużo, prawda? Jedna trzecia tych gatunków jest bliska wyginięcia! Jeśli społeczeństwa nie podjemą niezbędnych działań, dla rekina i zrównoważonego oceanu może być za późno. 

 

Ataki śmiercionośnych rekinów – mitem! Międzynarodowe Muzeum Dzieki Przyrody podaje, że szansa na śmierć w rekinich szczękach to 1 do 3,75 miliona. Propabilistyka mówi, że prędzej zginiemy od uderzenia korkiem, fajerwerkiem albo z niepordanego użycia tostera! Co zatem? Naprawdę możemy pływać spokojniej i zatroszczyć się o stabilną populację rekina! 

jakie są rekiny